Modelová železnice

Modelová železnice

Modelová lokomotivní dvojkolí a jejich úpravy


Modelová železnice - hl. stránka > Lokomotivní dvojkolí


1. ROCO - produkce


Dvojkolí E18 Dvojkolí E18 Dvojkolí E18 Dvojkolí E18 Dvojkolí E18
Dvojkolí E18
Dvojkolí E666 Dvojkolí E666 Dvojkolí E666 Dvojkolí E666 Dvojkolí E666
Dvojkolí E18 Dvojkolí E18

Zkoušené dvojkolí:

E 18 DR, E 666.0 FS - Breda
Kola těchto dvojkolí jsou z mosazi (různá povrch. úprava) s plastovou vložkou s "tvarovou pamětí" popř. vnější úpravou (paprsky aj.).

Způsob rozlisování bez stahováku:

Dvojkolí uchopíme oběma rukama za každé kolo zvlášť a táhneme kola směrem od sebe (za žádných okolností nekroutit!!!). Po sundání jednoho kola uchopíme zbytek dvojkolí do úzkých kleštiček za hřídelku mimo drážkování a opět táhneme druhou rukou za druhé kolo směrem od sebe - podle třetího obrázku. Tento způsob stahování, byť se zdá poněkud drastický je bezpečný pro další použití dvojkolí (dvojkolí po sesazení nešišlá - nežvejká) a to ani u velkých průměrů kol jako má např. řada E18 DR-DB.

Sesazení dvojkolí zpět dohromady:

Jednotlivé součásti dvojkolí sesadíme zpět dohromady a změříme rozkolí na několika místech na kovovém obvodu kol.

2. Produkce VEB PIKO Zwickau - Gützold


Loko V100 Dvojkolí T679.1 Dvojkolí T679.1 Dvojkolí T679.1 Dvojkolí T679.1
Dvojkolí T679 Dvojkolí T679

Zkoušené dvojkolí:

BR 52, 56, 110, 120, 118, SVT 137 - produkce zejména před rokem 1989.
Kola těchto dvojkolí jsou plastová (tvrzený polystyren) s obručí z lisovaného plechu a jdou proto celkem bez problémů stáhnout.

Způsob rozlisování bez stahováku:

Dvojkolí uchopíme oběma rukama za každé kolo zvlášť podle prvního obrázku a tentokát kroutíme kola vzájemně proti sobě. Po sundání jednoho kola uchopíme zbytek dvojkolí do úzkých kleštiček za hřídelku a opět kroutíme druhou rukou za druhé kolo podle druhého obrázku. Tento způsob stahování, byť se zdá poněkud drastický je bezpečný pro další použití dvojkolí (dvojkolí po sesazení nešišlá - nežvejká). Velké průměry dvojkolí od tohoto výrobce jsem neupravoval - nebylo toho zapotřebí.

Sesazení dvojkolí zpět dohromady:

Jednotlivé součásti dvojkolí sesadíme zpět dohromady a změříme rozkolí na několika místech na kovovém obvodu kol.


3. Produkce VEB PIKO Sonneberg


Dvojkolí BR41 Dvojkolí BR41 Dvojkolí BR41 Dvojkolí BR41 Dvojkolí BR41
Dvojkolí BR41
Dvojkolí E44 Dvojkolí E44 Dvojkolí E44 Dvojkolí E44 Dvojkolí E44
Dvojkolí E44 Dvojkolí E44

Zkoušené dvojkolí:

BR 41, 01, 55, 66, E11, E44, E42, ES499.0 - produkce zejména před rokem 1989.
Tato dvojkolí jsou zvlášť těžká rozlisovat neboť kola mají mosaznou vložku jejíž otvor má větší přesah a tak mohou nastat problémy - řešeno níže. Také je rozdělujeme do dvou skupin podle tvaru mosazného středu - na kulaté a se šestihranem.

Způsob rozlisování bez stahováku:

Dvojkolí s ms. šestihranem uchopíme oběma rukama za každé kolo zvlášť podle prvního obrázku a tentokát kroutíme kola vzájemně proti sobě. Pokud kolo na hřídelce nepovolí, pak jej musíme vyklepnout. Dvojkolí vložíme do přípravku (drážka má šířku 2,5mm) a těžkým kladivem (hlava 3-5kg těžká) zlehka klepneme do kovové tyčky podle obrázku (přípravek s drážkou je upnut ve svěráku, tyčku držíme v kleštičkách a tlačíme ji na hřídelku dvojkolí). Po sundání jednoho kola uchopíme zbytek dvojkolí do úzkých kleštiček za hřídelku a opět kroutíme druhou rukou za druhé kolo podle druhého obrázku. Pokud kolo nepovolí, opakujeme vyklepnutí pomocí přípravku. Tento způsob stahování, byť se zdá poněkud drastický je bezpečný pro další použití dvojkolí (dvojkolí po sesazení nešišlá - nežvejká)a to ani u velkých průměrů kol jako má např. řada BR 01 nebo 41 DR.


Dvojkolí Dvojkolí Dvojkolí Dvojkolí

Dvojkolí s ms. kulatým drážkovaným středem (starší datum výroby - před r. 1980) je lépe rovnou vyrazit pomocí přípravku - viz výše.

Sesazení dvojkolí zpět dohromady:

Jednotlivé součásti dvojkolí sesadíme zpět dohromady, nastavíme spávný úhel pootočení spojničních čepů a změříme rozkolí na několika místech na kovovém obvodu kol.

Možné problémy při sesazování a jejich řešení (MS-střed):

Dvojkolí nemá správné rozkolí a nejde již dále na hřídeli rukou posunout: Kolo sundáme a kulatým jehlovým pilníkem vybrousíme na vnější straně ms. pouzdra kola konus tak, aby šla hřídelka posunout skrz ms. vložku podle obrázku.


Vypil. středu Nasazení kola

Kolo se na hřídelce volně otáčí a padá z ní: Kolo se na hřídelku přilepí pomocí lepidla na pastorky dodávané firmou MP-JET. Lepidlo je k dostání v obchodě pro lodní auto a let. modeláře. Internetová adresa MP-JET: MP-JET


Lepidlo Lepení Lepení

Slovo na závěr:

Dvojkolí s plastovým středem lze bez větších problémů rozlisovat a opět sesadit rukou bez přípravku nebo stahováku.
Kdo si v tomto postupu i přesto nevěří může použít stahovák. K sesazení kompletu stačí jen dvě ruce.
Rozlisování dvojkolí s ms. středem vyžaduje větší fyzickou sílu a u kulatého středu i vyrážecí přípravek (nebo stahovák). K sesazení by opět měly stačit jen dvě ruce - záruka toho, že plastové loukotě nepopraskají.
Pokud nemusím dvojkolí s ms. středem rozlisovávat, (výměna ozubeného kola, správný úhel natočení spojničních čepů) tak jej raději nerozlisovávám.