Modelová železnice

Modelová železnice

Stavba krajiny modelového kolejiště


Modelová železnice - hl. stránka > Kolejiště rozcestník > Kolejiště-krajina

Tato stránka představuje tvorbu krajiny na domácím modelovém kolejišti. Jako kostra - hrubá stavba je použita překližka, dřevotříska, dřevěné hranolky a celé je to spojeno ocelovými pásky nebo úhelníky pomocí vrutů. Toto bylo podrobněji popsáno na stránce stavba kolejiště.
Nyní budeme pokračovat provedením krajinných "vycpávek". Krajina modelového kolejiště ("vycpávky") jsou tvořeny z pěnového polystyrénu. Pomocí tepelné odporové řezačky je pěnový polystyren nařezán a přilepen disperzním lepidlem (duvilax, herkules, tenyl) k dřevěné kostře kolejiště. Po zaschnutí je příslušná část krajiny vytvarována tavící trafopájkou s velkým okem. Při delším řezání je potřeba po určité době práci přerušit abychom trafopájku nepřehřáli. Po vytvarování terénu je potřeba jej nabarvit nebo potáhnout příslušnou dekorační folií. Na skály použijeme šedý balakryl s tím, že další pigmentaci provedeme malířskými pigmenty tím, že je smícháme s disperzním lepidlem nebo přidáme do bíleho Balakrylu. Pro tvorbu polí, luk, pastvin, zahrad použijeme dekorační "chlupatou" folii, kterou přilepíme na vytvarovaný pěnový polystyren pomocí disperzního lepidla. Lepenou "chlupatou" folii zatížíme těžítky, které máme po ruce - plechovkou barvy, kladívkem, kleštěmi, krabicí s hřebíky, krabicí s vruty a podobně. Na již suchou folii posléze dolepíme keře a stromy ze švédského lišejníku, či jiného dekoračního materiálu.



Při stavbě tohoto modelu jsem nezasypával koleje klasickým způsobem dekoračním štěrkem (nebo použitým čajem), ale použil jsem také dekorační folii (kvůli servisu kolejí a menšímu nepořádku při zasypávání). Již přibité koleje byly uvolněny, pod ně byla podstrčena dekorační štěrková folie a kolejový pás byl znovu přibit i s dekorační folií k podkladní desce. Takto vcelku bez problému se podařilo upravit celý model kolejiště. V průběhu stavby krajiny také probíhala montáž ručního ovládání výhybek pomocí leteckých bovdenů a také již skoro finální montáž trolejového vrchního vedení pro elektrické lokomotivy.
Do stanice, jak je vidět na posledních dvou obrázcích ve třetí řadě, se bez problémů vleze 8-vozový rychlík i když na obrázku je vidět jen 6 vozů s lokomotivou (a ještě zbývá místo). Zbytek vlaku-rychlíku se díky délce nádraží do záběru obrázku nevešel. Záběr je horší kvality díky menšímu množství světla, kdy stíní fotograf.
Na dalších obrázcích je vidět postupné zalesňování a křoviňování, které udělá optickou "hloubku" modelu krajiny.


Po montáži vrchního vedení pro el. lokomotivy a potažení terénu travnatou chlupatou folií od Nocha přichází na řadu instalace detailů jako jsou stromy a keře a detaily na stanici a v lokomotivním depu modelového kolejiště. Také byly položeny koleje místní úzkokolejky "760mm" HOe. Vrchní vedení v hlavní stanici zatím samozřejmě ještě není instalováno, protože se nejprve musí udělat nástupiště normálního rozchodu i rozchodu úzkého.
Dále bylo přikročeno ke stavbě detailů ve stanici jako jsou nástupiště (materiál balsa tl. 5mm + 10mm) i pozadí stanice s opěrnou zdí a svahem. Nástupiště z balsy tl. 10mm bylo přilepeno k základové desce a opatřeno šedým nátěrem. U staniční budovy bylo toto nástupiště prokombinováno balsou tl. 5mm. U stanice úzkokolejky se tento postup opakoval s tím, že mezi koleje úzkého rozchodu byla vložena balsa tl. 3mm poté polepená dekorací silniční dlažby. Okolo kolejí úzkého rozchodu byla položena balsa tl. 5mm a polepena silniční dlažbou (koleje před budovou stanice).