Modelová železnice

Modelová železnice

S 499.02 - úprava z pojezdu BR 218 fy. ROCO


Modelová železnice - hl. stránka > Lokomotivy-stavby > Stavba el. loko. > Stavba S499.02

Hl. údaje:

Rok výroby: 2008
Skříň: Odlitek - Máša
Motor: Roco
Převodovka: BR 218 Roco
Dvojkolí: E 44 - Roco
Sběrače: E42 - E44 Piko
Typ pojezdu: kat. A2

Výroba tohoto pojezdu je v podstatě jen úpravou stávajícího pojezdu BR 218, který spočívá ve výměně dvojkolí a popřípadě zkrácením zinkového rámu. Nejprve přezujeme dvojkolí, což lze zvládout bez stahováku nebo stahovacího přípravku. Pro výměnu stačí ploché kleštičky pro přidržení hřídelky (v ruce hřídelku dvojkolí většinou neudržíme, jinak výměna dvojkolí výměna dvojkolí). Při výměně dvojkolí za větší průměr je potřeba vybrousit drážky v rámu masek pro nákolky podle obrázku. Dále je pořeba "zvednout" sbírací plechy tak, aby dosedaly na kovové části dvojkolí. Takto upravené podvozky doporučuji vložit zpět do rámu a náležitě pojezd "zajet" (stačí 5 - 10 okruhů na kolejišti), aby se zaoxidované plechy (zašpiněná dvojkolí) očistila a oba podvozky byly schopné jízdy.

Další věc která je nutno upravit je zinkový rám, který je potřeba zúžit na 3cm. Předpokládám že né všichni máme doma frézku. Ke zúžení jsem zde použil obyčejnou zámečnickou uhlovou brusku - na rám T499.0. Ti co mají frézku zúží rám na velikost 3cm, tak aby se vešel do odlitku podle obrázku. Někteří z nás již tento model stavěli a rám nezkracovali - protože to jde a takový pojezd se do odlitku vejde také, avšak celkový rozvor je pak cca. o 5mm delší, než by měl být(někeré tovární modely jsou delší i o 1cm a kratší o 3cm). Pro zkracování je potřeba vyfrézovat dosedací plochy pro spojovací elementy. Pak rám rozřízneme pilkou na železo a zarovnáme dosedací čelní plochy podle rysek. Po zarovnání čel oba díly rámu slepíme vteřinovým lepidlem na rovné ploše a necháme schnout 15-30 min. Pak vyvrtáme otvory a do nich vyřežeme závity (zde M2, strojní závitník byl mazán). Pak přišroubujeme spojovací elementy, které byly při vrtání děr do rámu svrtávány, aby nedošlo k nějaké nejednoznačnosti při sešroubovávání.

Takto zkrácený rám vyzkoušíme zda pasuje do odlitku. Pokud je vše v pořádku, zkrátíme asi o 3mm přední hřídelku motorku(ta vzdálenější od uhlíků) a o 5 mm nástrčku kardanu podle obrázku(abychom nezkracovali kardan). Dále podle tištěného spoje přilepíme na rám jeho třetí upevňovací bod. Po těchto úpravách zkompletujeme podvozky a motor do rámu a propojíme vše tištěným spojem z modelu BR218, který úprav nevyžaduje (nanejvýš doplnit o příchytný element k přišroubování lok. skříně jak je na obrázku). Nakonec přilepíme masky na zabroušené krycí rámy podvozků. Výšku a ani délku původních spřáhel není kupodivu nutno měnit, pouze stačí zabrousit výstupek na spodní části držáku spřáhla.

Zkompletovanou loko. projedeme na kolejišti a přistoupíme k její povrchové barevné úpravě. Použité koleje na obrázcích slouží pouze k prezentaci modelu a nikoli na ježdění.